کاربرد استابلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ

مقدمه ای بر کاربرد استابلایزر

امروزه استفاده از انواع استابلایزر (تثبیت کننده ولتاژ) در هر خانه ای ضروری است. انواع مختلفی از تثبیت کننده های ولتاژ با قابلیت ها و کارکردهای مختلف در دسترس هستند. آنها اکنون کاملاً اتوماتیک، هوشمند و دارای عملکردهای بیشتری هستند. آنها همچنین به سرعت در برابر نوسانات ولتاژ واکنش می دهند و به کاربران خود این امکان را می دهند تا میزان ولتاژ را از راه دور با عملکرد روشن و خاموش تنظیم کنند. استابلایزر دستگاهی است که از وسایل الکترونیکی که از جریان برق تغذیه می کنند در هنگام نوسانات ولتاژ محافظت و ولتاژ منبع تغذیه را در یک محدوده معین تثبیت یا تنظیم می کند. در این مقاله نقش و کاربرد استابلایزر را بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید؛ تاثیر نوسان برق بر لوازم خانگی

کاربرد استابلایزر

کاربرد استابلایزر

تثبیت کننده ولتاژ چیست؟

یک تثبیت کننده ولتاژ وسیله ای الکتریکی است که برای کنترل ولتاژ ثابت در پایانه های خروجی و ورودی استفاده می شود. کاربرد استابلایزر ولتاژ، محافظت از وسایل الکترونیکی همچون سیستم تهویه مطبوع، یخچال، تلویزیون و… از آسیب های احتمالی ناشی از کاهش یا افزایش ولتاژ می باشد.

تثبیت کننده ولتاژ به عنوانAVR  تنظیم کننده ولتاژ شناخته می شود. استفاده از تثبیت کننده ولتاژ فقط به تجهیزات خانه یا دفتر کار محدود نمی شود. حتی کشتی هایی که دارای منبع تغذیه داخلی هستند، به دلیل ایمنی تجهیزات خود به شدت به این AVR ها وابسته اند.

ما می توانیم انواع مختلفی از استابلایزر ولتاژ را در بازار مشاهده کنیم. انواع تثبیت کننده های ولتاژ خودکار و دیجیتال در دسترس هستند. که با افزایش تولید کنندگان دستگاه های استابلایزر، رقابت افزایش یافته و در نتیجه ایمنی این نوع دستگاه ها پیشرفت داشته است. این تثبیت کننده های ولتاژ به صورت نوع تک فاز (خروجی 220-230 ولت) یا سه فاز (خروجی 380/400 ولت) تقسیم بندی می شوند.

آنها در رده بندی های مختلف و دامنه های متفاوت موجود هستند، زمانی که دستگاه دیجیتالی شما مقدارهای مختلف انرژی را دریافت می کند، دستگاه استابلایزر در حالت سوئیچ قرار می گیرد و اگر به طور مثال دستگاه الکترونیکی شما ولتاژ با دامنه و فشار بیشتر از 220 را دریافت کند، استابلایزر میزان انرژی ورودی را کاهش و با مقدار مورد احتیاج  وسیله برقی تنظیم می کند، در نتیجه ولتاژ موجود در خروجی کاهش می یابد.

علاوه بر عملکرد اصلی تثبیت کننده، استابلایزرهای کنونی دارای بسیاری از ویژگی های مفید دیگر نظیر حفاظت از اضافه بار، سوئیچینگ ولتاژ، محافظت در برابر تغییر فرکانس، شروع به کار کردن و یا قطع ولتاژ به صورت دستی و غیره می باشند. تثبیت کننده های ولتاژ دستگاه هایی بسیار کارآمد در مصرف انرژی هستند (با راندمان 98-95٪). آنها انرژی بسیار کمی مصرف می کنند.

کاربرد استابلایزر- تثبیت کننده ولتاژ چیست؟

چرا به تثبیت کننده های ولتاژ احتیاج داریم؟

کلیه دستگاه های الکترونیکی برای کار با حداکثر راندمان دارای یک منبع تغذیه معمولی که به عنوان ولتاژ عملیاتی شناخته می شود، می باشند. بسته به محدوده عملیاتی ایمن طراحی شده، دایره کار (با راندمان بهینه) یک وسیله الکتریکی ممکن است به 5 ± یا 10 ± محدود شود.

با توجه به بسیاری از مسائل، منبع ولتاژ ورودی که همیشه دریافت می کنیم دچار نوساناتی است که منجر به تغییرات ولتاژ ورودی می شود. این ولتاژ متغیر عامل اصلی کاهش راندمان دستگاه و همچنین افزایش خرابی آن است.

همانند UPS ها، تثبیت کننده های ولتاژ نیز وظیفه حفاظت از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی شما دارند. نوسانات ولتاژ در جایی که ما زندگی می کنیم بسیار متداول است. ممکن است دلایل مختلفی برای نوسان ولتاژ از قبیل گسل های الکتریکی، سیم کشی معیوب، رعد و برق، مدارهای کوتاه و غیره وجود داشته باشد.

در زیر به برخی از آسیب های ناشی از نوسانات ولتاژ که باعث آسیب دائمی دستگاهتان می شود اشاره می کنیم.

– باعث آسیب به عایق سیم پیچ ها می شود.

– سبب اختلال غیر ضروری در بارالکتریکی می شود.

– ممکن است منجر به گرم شدن بیش از حد کابل ها یا دستگاه شود.

و همه اینها عمر مفید دستگاه شما را کاهش دهد.

کاربرد استابلایزر و یک استابلایزر کاربردی به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب یک تثبیت کننده مناسب و متناسب با وسایل شما بسیار مهم است. باید به فاکتورهایی که در ادامه نام می بریم در زمان انتخاب یک استابلایزر حتما توجه کنید. این نکات شامل:

– دامنه مصرف انرژی وسیله شما

– میزان نوسانات ولتاژی که در محل شما تجربه می شوند

– میزان نیاز ولتاژ و فرکانس دستگاه های خود

– نوع مصرف خانگی یا صنعتی و شکل لوازم مصرف کننده

– سطح نوسان ولتاژ در منطقه شما

– نوع تثبیت کننده ولتاژ

– محدوده کاری استابلایزر مورد نیاز شما

– نوع مدار تثبیت، میزان نیاز ولتاژ و فرکانس دستگاه های شما می باشد.

کاربرد استابلایزر

کاربرد استابلایزر- چرا به تثبیت کننده های ولتاژ نیاز داریم؟

کاربرد استابلایزر

آگاهی از کاربردها و مشخصات یک استابلایزر بسیار مهم است. تثبیت کننده ولتاژ با مواد درجه بالا ساخته می شود تا از استحکام و دوام بالایی برخوردار باشد. تثبیت کننده ها به طور گسترده در صنایع مختلفی از جمله صنایع نساجی، کارخانه ها، تجهیزات مخابراتی، ماشین سازی، صنایع نفت، IT، در پله های برقی و آسانسورها، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و …کاربرد دارند. در ادامه برخی از کاربرد استابلایزرها را بیان می کنیم.

– کاربرد استابلایزر برای کامپیوترها

اگر در هنگام کار با کامپیوتر دچار نوسانات برقی می شوید پس به یک استابلایزر احتیاج دارید، این وسیله نه تنها از کامپیوتر و لپ تاپ شما محافظت می کند بلکه از دیتای شما نیز پشتیبانی می نماید. اگر سیستم شما مدام در حال تجربه خاموشی های مکرر برق است، در نتیجه در اثر افزایش خاموشی یا ری استارت شدن، سیستم عامل شما آسیب جدی می بیند. استابلایزرها با پشتیبانی از باتری سیستم باعث جلوگیری از خاموش شدن کامپیوتر در هنگام قطعی برق می شوند. خرید یک استابلایزر برای نگهداری و پشتیبانی از کامپیوترهای دفتر کارتان به نوعی “بیمه” کردن آنها می باشد.

خرید انواع استابلایزر مناسب کامپیوتر

– کاربرد استابلایزر برای یخچال و فریزر

این روزها دیگر کسی به دنبال خرید استابلایزر برای یخچال خانه اش نیست، زیرا تقریبا تمام یخچال و فریزرها دارای یک تثبیت کننده داخلی هستند. در حال حاضر استفاده از تثبیت کننده یخچال و فریزر منسوخ شده است، درست است؟ اشتباه! با توجه به نوسانات برق داشتن یک پوشش محافظی اضافی برای یخچال و فریزر بسیار عقلانی هست و باعث ماندگاری بیشتر وسایل برقی تان می شود.

کاربرد استابلایزر برای یخچال و فریزر

کاربرد استابلایزر- کاربرد استابلایزر برای یخچال و فریزر

– کاربرد استابلایزر در باشگاه های ورزشی

تردمیل ها جزو محبوب ترین تجهیزات ورزشی در باشگاه ها و مرکز تناسب اندام می باشند. استفاده از آنها بسیار آسان است و برای بسیاری از افراد موثرترین وسیله کالری سوزی هست. در این قسمت قصد داریم به شما بگوییم که چگونه می توانید دستگاه تردمیل با ارزش خود را از خطاهای الکتریکی محافظت کنید. موتور تردمیل برای اجرای صحیح به نیرویی پایدار احتیاج دارد. در هنگام تغییر ولتاژ مدار موتور تردمیل باعث آسیب به ترانسفورماتور می شود و در نتیجه مدار خراب می شود. کاربرد استابلایزر در حفاظت از تردمیل در مقابل ارتعاشات برق بسیار مهم است.

– کاربرد استابلایزر برای تجهیزات پزشکی

نقش تجهیزات پزشکی در نجات جان و سالم ماندن افراد است. برای عملکرد مناسب، آنها به منبع تغذیه ای مطمئن و پایدار بدون نوسان نیاز دارند. بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی برای تأمین امنیت بسیاری از وسایل و تجهیزات بحرانی نیاز به منبع تغذیه مطمئن دارند. انواع تجهیزات پزشکی نظیر دستگاه های تشخیصی مانند اسکنرها، دستگاه های MRI، دستگاههای تصویربرداری پزشکی، دستگاههای اشعه ایکس و بسیاری دیگر به تثبیت کننده های ولتاژ جهت جلوگیری از نوسانات برق و خرابی نیاز دارند. استابلایزرها باعث عمر طولانی تر، راندمان و عملکرد بهتر دستگاه ها می شوند.

خرید انواع استابلایزر مخصوص تجهیزات پزشکی

– کاربرد استابلایزر برای آسانسورها

مهمتر از هر صنعت دیگری ما برای وسایل نقلیه مانند آسانسورها به تثبیت کننده ها جهت محافظت از آسانسور و عملکرد بهینه آن احتیاج داریم. از آسانسورها برای جابجایی مردم یا کالاها از یک طبقه به طبقه دیگر استفاده می شود. تأمین برق بدون نوسان، فقط با کمک یک استابلایزر امکان پذیر است. آسانسورها بسیار حساس هستند. آنها دارای درایوهای AC هستند که بسیار حساس و با ولتاژ بسیار کم کار می کنند.

موتور آسانسورها نیز به یک ولتاژ ثابت احتیاج دارد تا بدون توجه به افزایش دما در سیم پیچ ها، بتواند بدون نقص کار کند. اگر ولتاژ کم باشد، دامنه مورد نظر آن گشتاور مورد نیاز برای حرکت چرخ دنده ها را تولید نمی کند. از این رو استابلایزرهایی برای غلبه بر مشکل نوسان برق آسانسورها ساخته شده اند.

کاربرد استابلایزر- کاربرد استابلایزر برای آسانسورها

– کاربرد استابلایزر ولتاژ برای ایستگاه های مخابراتی

بیشتر سایت های مخابراتی در جایی مانند مناطق کوهستانی واقع شده اند که دچار نوسانات زیاد ولتاژ می گردند. علاوه بر این، بیشتر سایت های مخابراتی برای کنترل از راه دور به موقع به انرژی الکتریکی ثابت نیاز دارند. همچنین برای خنک کردن تجهیزات مخابراتی و محافظت آنها به سیستم های تهویه مطبوعی که همیشه کار کنند نیاز دارند. در نتیجه با کمک یک دستگاه استابلایزر به ولتاژ بدون نوسان دست پیدا می کنند که به آنها این امکان را می دهد تا دستگاه به خوبی کار کند و راندمان کلی بهبود یابد.

– کاربرد استابلایزر ولتاژ برای صنایع چاپی

ما در سیستم های الکتریکی خود مدام افت و خیزهای ولتاژ را تجربه می کنیم. علاوه بر این، در فصل تابستان میزان استفاده از وسایل الکترونیکی بیشتر می شود، در پی این موضوع ممکن است شارش انرژی کاهش یابد و یا به دلیل گرم شدن بیش از حد سیم پیچ ها تجهیزات الکترونیکی را تحت تأثیر قرار دهد.

در حال حاضر بازار چاپ در ایران بسیار گسترده است و بسته بندی های چاپی شکلی از صنایع چاپی می باشند. ماشین های پیشرفته مانند چاپگرهای افست به مراقبت ویژه و منبع تغذیه نیاز دارند. تمامی این سیستم های چاپی بسیار گران هستند.

در واقع یک استابلایزر، نیاز بار مورد نظر را قبل از اینکه جریان فعلی بتواند دستگاه گرانقیمت شما را از بین ببرد، به طور لحظه ای محاسبه می کند. این بدان معنی است که اگر دستگاه توسط استابلایزر محافظت شود، مدار برقی دستگاه های شما با عدم نوسانات ولتاژ روبرو می شود. هرگونه نوسان ولتاژ باعث می شود تا استابلایزر، موتور شما را کنترل و تنظیم کرده و در نهایت تجهیزات شما میزان یکنواختی از انرژی دریافت کنند.

کاربرد ستابلایزر

کاربرد استابلایزر- استابلایزر ولتاژ برای صنایع چاپی

– آیا برای سیستم های تهویه هوا، تثبیت کننده ولتاژ لازم است؟

مدل هایی که دارای کمپرسور S-UTR هستند، نیازی به استابلایزر اضافی ندارند زیرا تهویه هوا به طور خودکار برای جلوگیری از نوسانات برقی، ولتاژ را تثبیت می کنند. بنابراین، نیازی به خرید یک تثبیت کننده جداگانه نیست.

اما اگر سیستم تهویه مطبوع با کمپرسور S-UTR همراه نباشد، برای اطمینان از ماندگاری طولانی محصول، به یک استابلایزر خارجی احتیاج دارد.

کاربرد استابلایزر- آیا سیستم های تهویه هوا تثبیت کننده ولتاژ لازم است؟

در پایان اکنون که از مزایا و کاربرد استابلایز اطلاع پیدا کردید، لازم است که تهیه یک تثبیت کننده را به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. امیدواریم با خواندن این مقاله دید مناسبی در جهت خرید دستگاه مورد نظرتان پیدا کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp گفتگوی آنلاین در واتس‌اپ