همیشه یکی از دغدغه‌های کسانی که قصد خرید یوپی‌اس یا اینورتر دارند میزان بک آب باتری و یا باتری مورد نیاز برای میزان پشتیبانی مورد نظر است. 

به همین منظور کارشناسان فنی دیجی‌خرید برای سادگی این موضوع، محاسبه‌گری را تهیه کرده‌اند که بر دو مبنای محاسبه زمان پشتیبانی(بر حسب دقیقه) و محاسبه باتری مورد نیاز(بر حسب آمپر ساعت) را برای شما به راحتی انجام می‌دهد.

برای جدول سمت راست که محاسبه آمپر ساعت باتری است، کافیست میزان توان مصرفی خود را برحسب وات بنویسید، تمامی دستگاه‌های الکترونیکی دارای یک برچسب مشخصات فنی هستند که میزان مصرف آن را برحسب وات، ولت آمپر یا جریان مصرفی(آمپر) روی آن نوشته شده است.
زمان پشتیبانی نیز مدت زمان پیشنهادی شماست معمولا این زمان بر اساس زمان قطع برق در نظر گرفته می‌شود که بصورت نرمال بین 1 الی 3 ساعت(60 الی 180 دقیقه) است اما این زمان کاملا بر اساس نیاز شماست و شما تشخیص می‌دهید که به چند دقیقه بک آپ نیاز دارید.
مورد نهایی نیز بسته به ولتاژ یوپی‌اس مورد نظر دارد. این عدد همواره مضربی از عدد 12 است، مثلا یوپی‌اس‌های شرکت فاراتل بسته به توان 48 ولت، 96 ولت و 240 ولت هستند. اما برخی شرکت‌ها یوپی‌اس‌های 12، 24، 36، 72 و… ولت هم دارند که این عدد بسته به یوپی اس مورد نظر شماست. در نظر داشته باشید یوپی‌اس با ولتاژ 12 ولت دارای 1 باتری، با ولتاژ 24 دارای 2 باتری، با ولتاژ‌36 دارای 3 باتری و… می‌باشد. پس به همین دلیل این ولتاژ مهم است.

در نهایت پس از پر کردن جدول زیر در ذیل آن باتری مورد نظر شما بر حسب آمپر ساعت پیشنهاد می‌شود.

نکته: اگر یوپی اس شما دارای ولتاژ 48 باشد و باتری پیشنهادی 65 آمپر ساعت باشد شما نیاز به 4 باتری باتری 12 ولت 65 آمپر ساعت دارید.(48 ولت تقسیم بر 12 ول یعنی 4 باتری 12 ولت). همچنین باتری‌ها الزاما در همه ظرفیت‌ها وجود ندارند بله ظرفیت‌ها مشخص هستند و مثلا باتری با ظرفیت 58 آمپر ساعت وجود ندارد اما چون در محاسبات عدد بر اساس فرمول محاسبه می‌گردد شما می‌توانید نزدیکترین ظرفیت باتری که در بازار وجود دارد را مبنا قرار دهید.

محاسبه آمپر ساعت باتری


حداقل آمپر باتری مورد نیاز :
محاسبه زمان پشتیبان


حداقل زمان پشتیبانی ( دقیقه ) :

نکته: در نظر داشته باشید مشخصات فنی یوپی‌اس‌ها در برندهای مختلف متفاوت هستند و برای همین برای استفاده تخصصی از یوپی‌اس نیاز به مشاوره خواهید داشت. محاسبه‌گر فوق بر اساس فرمول استاندارد طراحی شده است ولی با توجه به شرایط مختلف از جمله عمر باتری، راندمان باتری و یوپی‌اس، شرایط محیطی و… ممکن است زمان بدست آمده یا ظرفیت باتری محاسبه شده کمی با شرایط واقعی متفاوت باشد که البته معمولا این اختلاف چندان زیاد نخواهد بود.