دو فاز شدن برق چیست؟

دو فاز شدن برق چیست؟

در این نوشته که از سایت آموزش تابلو برق الهام گرفته شده است، در خصوص سوال بسیار متداولی که در صنعت برق با آن مواجه هستیم یعنی دو فاز شدن برق چیست؟ توضیحاتی ارائه خواهد شد.

در بسیاری از مواقع مشاهده می‌شود که پریزهای برق منازل یا محل‌های کار هردو دارای فاز هستند ویا به اصطلاح دوفاز شده‌اند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سیم وسط ترانس توزیع برق شبکه اصلی قطع شده باشد یا در آن ایرادی روی دهد. در ترانس‌های توزیع سراسری برق شبکه‌های انتقال معمولا انشعاب چندین مشترک از یک ترانس منشعب می‌شود و معمولا یک سیم نول برای هر سه فاز استفاده می‌شود و این سیم نول نیز به صورت مشترک بین تعداد مشترک‌ها کشیده می‌شود.

سیم نول به صورت مستقل برای هر فاز(ستون) کشیده می‌شود. این سیم ممکن است به هر دلیلی قطع شود که موجب می‌شود نول از مدار خارج شود .

در سیستم سه فاز اگر جریان کشیده شده از هرفاز برابر باشد ، هیچ جریانی از سیم نول عبور نمی‌کند (مانند یک موتور سه فاز) در این حالت ولتاژها نیز درهمان حالت استاندارد و برابر خواهند بود، ولتاژ خط(سه‌فاز) ۳۸۰و ولتاژ فاز(تک‌فاز) ۲۳۰ولت و صفر جریانی است که در سیم نول داریم.

زمانی که در یک شبکه‌ی توزیع برق (مانند مشترکین برق خانگی) که هر خانه به یک فاز متصل هستند و میزان مصرف در هر خانه متفاوت است، این تعادل جریانی به هم می‌خورد و باعث جابجایی صفر جریانی در برایند برداری مصرف خواهیم داشت و این موضوع باعث تغییر در ولتاژ خط و فاز می‌شود.

 

در نتیجه زمانی که سیم نول متصل باشد جریان اضافی از سیم نول عبور کرده و ولتاژها به رنج استاندارد خود باز می‌گردند. همانطور که اشاره شد قطعی سیم  نول از سر ترانس توزیع باعث این اتفاق می‌شود . همان‌گونه که شرح داده شد، در بعضی از خطوط افزایش ولتاژ و در بعضی دیگر کاهش ولتاژ مشاهده می‌شود.

 

در پارک ها و اماکنی که در آن‌ها از تعداد زیادی چراغ‌های روشنایی استفاده می‌شود این مشکل به وضوح دیده می‌شود. در این چراغ‌ها سیم نول از یک تیر به تیر دیگر از طریق زمینی انتقال داده شده است و میزان قطعی در یکی تیرها به تیر بعدی که انشعاب سیم نول است قطع شده و تقارن ولتاژی به هم خورده و تغییر ولتاژی شدیدی در خط دیده می‌شود.

 

به نظر شما دلایل فنی دیگری برای دو فاز شدن برق وجود دارد؟

لطفا در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشاوره رایگان با شماره تلفن‌های ۰۲۱۸۸۳۰۱۰۲۵ و ۰۹۳۷۳۱۷۸۹۸۲ تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

برای کولرگازی چه استابلایزری بخریم؟
نصب استابلایزر و ترانس

دیدگاهی بنویسید

بالا