تعاریف کوتاه و اصطلاحات – بخش اول

بخش پشتیبانی فنی مجموعه دیجی‌خرید به منظور آشنایی مخاطبان برخی از تعاریف و اصطلاحات مرتبط با حوزه تخصصی را در یک مجموعه چند بخشی گردآوری کرده است که در بخش اول آن به معرفی اصطلاحات و تعاریف مربوط به یکاهای مرتبط همچون ولت ، ولت آمپر ، وات و آمپر می‌پردازیم:

ولت

یک یکای فرعی در سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها (SI) است که برای اندازه‌گیری پتانسیل الکتریکی و اختلاف پتانسیل الکتریکی استفاده می‌شود.مثلا وقتی میگوییم برق شهری 220 ولت است یعنی اختلاف پتانسیل بین فاز و نول 220 Volts است. یا وقتی می‌گوییم اختلاف پتانسیل دو سر باتری 12 ولت است یعنی اختلاف ولتاژ بین فاز مثبت باتری و فاز منفی آن ۱۲ ولت است. این یکا به افتخار فیزیکدان ایتالیایی الساندرو ولتا ولت نامیده شده است.

آمپر

یکای پایه در سیستم واحدهای استاندارد بین المللی برای محاسبه جریان گذرنده از یک سیم یا مدار است. این یکا به افتخار فیزیکدان و ریاضیدان برجسته آندره-ماری آمپر، آمپر نامیده شده است. این واحد یکای اندازه گیری مقدار بارالکتریکی منتقل شده از یک نقطه به نقطه دیگرنسبت به زمان است. این میزان جریان در ولتاژ توان مصرفی دستگاه‌های الکتریکی را تشکیل می‌دهد.

ولت آمپر

یکای مصرفی توان ظاهری دستگاه‌ست. این یکا از ضرب امپر مصرفی در ولتاژ بدست می‌آید. توان ظاهری دستگاه یکایی برای اندازه‌گیری توان وسایلی است که با برق متناوب شهری (AC) کار می‌کنند و با توان واقعی یا وات کمی ‌تفاوت دارد. مثلا ما اگر بگوییم توان یک استابلایزر 12000 ولت آمپر است یعنی اینکه مجموع توان دستگاه‌هایی که میتوان به این استابلایزر وصل کرد 12000 VA است.

وات

یکای توان مصرفی یک دستگاه است. یک Watt برابر یک ژول بر ثانیه است. این یعنی وات میزان انرژی مصرف شده در واحد زمان است. مثلا ما لامپ‌های 30 وات داریم که به این معنی است که این لامپ درهر ثانیه 30 ژول انرژی مصرف می‌کند. این یکا به نام مخترع بزرک جیمز وات، وات نامیده شده است. همچنین وات بصورت عام برابر با جریان مصرفی در ولتاژ نیز محاسبه می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 15 =

WhatsApp گفتگوی آنلاین در واتس‌اپ